Реєстрація у Електронному суді стає обов’язковою для юридичних осіб

З 18 жовтня 2023 року вводиться в дію Закон України від 29 вересня 2023 № 3200-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» (далі – Закон), який вносить суттєві зміни до правил господарського, цивільного та адміністративного судочинства.

Закон передбачає негативні правові наслідки для учасників судового процесу за відсутності у них зареєстрованого електронного кабінету у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (далі – Електронний суд).

Для кого реєстрація є обов’язковою?

Реєстрація в Електронному суді обов’язкова для адвокатів, нотаріусів, державних та приватних виконавців, арбітражних керуючих, судових експертів, органів державної влади та інших державних органів, органів місцевого самоврядування та інших юридичних осіб.

Інші особи можуть реєструвати електронні кабінети у добровільному порядку.

Де зареєструватися і що для цього необхідно?

Зареєструватися в Електронному суді можна за посиланням: https://id.court.gov.ua/

Як реєстрація електронного кабінету, так і користування функціоналом Електронного суду здійснюються з використанням кваліфікованого електронного підпису.

У які строки необхідно зареєструватися?

Конкретний строк для реєстрації електронного кабінету Законом не встановлений. Водночас юридичні особи, які не зареєстрували електронні кабінети, не зможуть повноцінно захищати свої права у таких випадках:

з 18 жовтня 2023 року юридичні особи будуть обмежені у реалізації своїх процесуальних прав при вирішенні господарських справ, учасниками яких вони є;
з 20 лютого 2024 року такі обмеження будуть застосовані до юридичних осіб також при вирішенні цивільних та адміністративних справ.
Які саме процесуальні наслідки передбачені для осіб, які не зареєстрували електронні кабінети?

позовні заяви, апеляційні та касаційні скарги, заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими чи виключними обставинами будуть залишені без руху. Якщо протягом установленого судом строку вимоги ухвали суду виконані не будуть, то відповідна заява або скарга будуть повернуті;
суд матиме право не приймати відзив на позов, апеляційну або касаційну скаргу, пояснення третіх осіб та вирішити справу за наявними матеріалами у разі, якщо такі документи подані особою, яка зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов’язку;
суд повертатимезаяву про забезпечення позову, заяву про забезпечення доказів, а також інші письмові заяви, клопотання чи заперечення.

Що ще важливо врахувати?

Закон залишає для учасників процесу право подати документи у паперовій формі, проте єдиним способом подачі документів саме в електронній формі буде функціонал електронного кабінету в Електронному суді;
суд надсилатиме судові рішення та виклики особам із зареєстрованим електронним кабінетом в Електронному суді виключно в такий кабінет. Це буде вважатися належним повідомленням сторони, спричинить для неї процесуальні наслідки та початок відліку процесуальних строків.
Детальна відео інструкція щодо реєстрації в електронному кабінеті доступна за посиланням.

https://id.court.gov.ua/